Ücretsiz Özel Eğitim Danışmanlığı Özel Eğitim ile ilgili sorunuzu sorabileceğiniz ve diğer üyelerin/üye olmayanların sorularını cevaplayabileceğiniz ücretsiz bir forum sitesidir.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
9 kez görüntülendi
Dil ve Konuşma Güçlüklerine Dair kategorisinde (260 puan) tarafından
Coating refractory consists of refractory aggregate, powder and binder (or additive). Good results have been achieved both in spraying furnace construction and in repairing furnace lining.
The construction of fire-resistant paint spraying is to combine transportation, pouring or tamping into one working procedure, with simple working procedure, high efficiency and wide adaptability. During the construction of refractory paint spraying, the sprayed materials are compacted by repeated and continuous impacts of cement and aggregate, so the sprayed coating has good density and mechanical strength. The material has the characteristics of good adhesion, low rebound rate and high strength.
The particle size of the coating refractory should not be larger than 5mm, because if it is 5mm, the spray gun will be blocked, which will prevent normal construction. During construction, the fire-resistantcoating refractory is sprayed in the pipeline for 40-50mm, and the spray coating can be formed quickly. At present, there are many spraying methods, but spray gun is usually used. Application: This product is mainly used in high temperature pipes, hot air pipes and flue systems of blast furnaces and hot blast stoves. It is suitable for building various industrial kilns, such as blast furnaces, hot-blast stoves, coke ovens, oil refining furnaces, electric furnaces, glass pool furnaces, power plant boilers, petrochemical industrial furnaces, etc.
Tech data:
Lighweight Refractory Gunning Mix
AL2O3 鈮ワ紝(Min, %)35
Bulk density (Min, g/cm3)1.6
Crushing strength (Min, MPa)110鈩兠?4h11
1300鈩兠?h18
Modulus of rupture锛圡in, Mpa锛?/p>110鈩兠?4h3
Permanent liner change锛?300鈩儀3h锛?锛?/p>卤0.9
Refractoriness锛堚剝锛?/p>1500Refractory Gunning Mix manufacturers
website:http://www.ucrefractory.com/monolithic-refractories/refractory-gunning-mix/

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Sevgili anne ve babalar; cebeciegitim.com, özel gereksinimli çocuklarımızın erken tanılanması, doğru sağlık ve özel eğitim hizmetine verimli bir şekilde ulaşılması için, sorularınıza en hızlı cevap verilmesi için özel eğitim forum sitesi olarak kurulmuştur. Tanı sürecinden başlayarak çocuğunuzun gereksinimi olan doğru terapi seanslarına, doğru destek eğitim sürecine ve doğru özel eğitim merkezine ulaşana kadar uzman psikolog, özel eğitim uzmanı kadromuzla birlikte çocuğunuz için tüm sorularınızı ücretsiz cevaplıyor ve diğer site ziyaretçilerinin de cevaplaması için forumu teşvik ediyoruz . Özel Eğitim ile ilgili sorunuzu sorabileceğiniz ve diğer üyelerin/üye olmayanların sorularını cevaplayabileceğiniz ücretsiz forum sitesidir. Bolluca Rehabilitasyon kuruluşudur. Bilgi paylaştıkça, mutluluk çoğalır...
02126851013
Ücretsiz Özel Eğitim Soru-Cevap Forumu
...